General Information

Biography

1973’te, Sivas/ Zara’da doğdu. Orta öğretimde, Sivas Belediye Konservatuvarı’nda ve Atatürk Lisesi’nde Türk Sanat/ Halk Müziği korolarında eğitim aldı. Bu korolarda korist/ solist ve saz icracısı olarak görev aldı. 1990’da, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü/ TSM Anasanatdalı’nı kazandı. 1992’te, TRT İzmir Radyosu’nda “İstisna Akitli Ud Sanatçısı” oldu. TRT’de, 1992- 2002 yılları arasında Ud sanatçısı,  yorumcu ve akademisyen olarak birçok programa katıldı. 1995’te Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü/ TSM Anasanatdalı’ndan mezun oldu ve 1995- 1996 öğretim yılında, saat ücretli öğretim elemanı olarak “Meslek Çalgısı Ud ve Türk Musikisi Tarihi” derslerini verdi. 1997’de aynı bölümde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak göreve başladı.

2003 yılında E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü/ Temel Bilimler- TSM Anasanatdalı’nda yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılında E. Ü. Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde doktora programını kazandı. Halen, adı geçen doktora programına devam etmekte olup, E.Ü. DTMK’da; “Çalgı Eğitimi Ud, Çalgı Bilgisi ve Tarihi, Türk Müziği’nde Türler ve Biçimler” derslerini yürütmektedir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT ve Ege Üniversitesi’nin görevlendirmeleri ile yurt içinde ve yurt dışında birçok konser, festival, sempozyum ve kongrede, akademisyen, udi, yöneten/şef olarak görev yaptı ve yapmaktadır.

Institutional Information

Unit
Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı
Department
Temel Bilimler Bölümü
Program
Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı

Contact

Email
erkan.aydin@ege.edu.tr
Web Page
https://avesis.ege.edu.tr/erkan.aydin
Office Phone
+90 232 311 2944 Extension: 103
Fax Phone
+90 232 388 7037
Office
D Blok
Address
Ege Üniversitesi Kampüsü Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Bornova/ İzmir