General Information

Biography

1971 Edirne doğumlu olan Ferruh Özdinçer ilk, orta ve lise öğrenimini Edirne'de tamamladı.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümünden 1994 yılında mezun olduktan sonra, 1998 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılında mezun olduğu Türk Halk Oyunları bölümünde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2011 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Ana Sanat Dalında “Anadolu Köy Seyirlik Oyunları” üzerine doktora tezi yaparak mezun oldu.

Konservatuar ve Türk Halk Oyunları bölümünün "EKİN TOPLULUĞU" ile yurt içi ve yurt dışında birçok gösteri ve projede dansçı ve koreograf ve görüntü yönetmeni olarak görev aldı. İzmir Devlet Tiyatrosunun bazı oyunlarında ve uluslar arası projelerde koreograf olarak çalıştı.

Çeşitli ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda Türk Halk Oyunları üzerine bildiriler sundu. “Türk Halk Oyunları Öğretim Yöntem ve Teknikleri” üzerine incelemelerde bulundu. Edirne Halk oyunlarının analizi ve arşivlenmesi için çalışmalar yaptı.

Bölümü ile birlikte Dünya Halk Dansları ve Müziği birinciliği de yaşayan Özdinçer, birçok ulusal ve uluslar arası alan araştırması ve derleme çalışmasında araştırmacı ve arşiv sorumlusu olarak görev aldı. Özellikle 2004-2008 yılları arasında Balkanlar üzerine yapılan alan araştırmalarında görev alarak, Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi oluşumunda katkılar sağladı. Dans tiyatrosu üzerine yaptığı bazı denemelerde koreograf, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak çalıştı

Dr. Ferruh ÖZDİNÇER, halen aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve bunun yanında ışık rejisi ve belgesellerde görüntü yönetmenliği yapmaktadır. 

Institutional Information

Unit
Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı
Department
Türk Halk Oyunları Bölümü
Program
Türk Halk Oyunları Öğreticiliği Anasanat Dalı

Contact

Email
ferruh.ozdincer@ege.edu.tr
Web Page
https://avesis.ege.edu.tr/ferruh.ozdincer
Office Phone
+90 232 374 7509 Extension: 222
Address
E.Ü. D.T.M.Konservatuarı T.H.O. Bölümü Bornova/İzmir