Genel Bilgiler

Biyografi

Dr. Özkan Doğanay medikal fizikçi olarak akciğer hastalıklarının erken teşhisini sağlayacak görüntüleme tekniklerini geliştirmektedir.

Ege Üniversitesi, Fizik bölümünü bitirdikten sonra Kanada'dan kazandığı Yüksek lisans bursu ile Medikal biyofizik üzerine yüksek lisansını tamamladı.  Yüksek lisansı boyunca ultrason görüntüleme üzerine 3 ilk yazarlı makale ve optik koherens görüntüleme üzerine bir makale yayınladı.

Daha sonra burslu olarak doktora eğitimini University of Western Ontario'da tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında ülkenin en prestijli ulusal kanser araştırma bursunu (CIHR CaRRT) da kazandı.

Doktora çalışmaları sırasında Manyetik Rezonans Görüntüleme ile radyasyona bağlı akciğer pnömonisinin erken tanı ve teşhisini sağlayacak teknikler geliştirdi. Bu çalışmalar üzerine 3 tane ilk yazarlı makale yayınladı ve 4 kere ISMRM trainee ödülünü kazandı.

Doktora sonrası, Kanada dan endüstriyel doktora sonrası araştırmacı bursu teklifi aldı, fakat doktora sonrası İngiltere'ye taşınarak Oxford Üniversitesinde çalışmalarını sürdürdü. Oxford'ta radyolojist, göğüs cerrahları ve mühendislerle çalıştı. 2019 da yayınlanan makalesi ISMRM de yılın en iyi makalesi ödülünü kazandı. Bir başka çalışması Aralık 2019 da Radyoloji dergisinde kapak makalesi olarak yayınlandı.

Ege Üniversitesinin daveti ve TÜBİTAK-2232'den kazandığı Lider Araştırmacı Desteği ile Türkiye'ye geri dönmüştür. Ege Üniversitesi Hastanesi Solunum Hastalıkları Merkezinde (EGE-SAM) kurduğu Fonksiyonel Akciğer Görüntüleme (FAG) laboratuvarı yönetmekte ve etken tanı teknolojileri geliştirmektedir. EGE-SAM, FAG laboratuvarlarında 5 tane doktora, 1 tane yüksek lisans ve 2 tane lisans öğrencisi istihdam etmektedir.

Kurum Bilgileri

Birim
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Bölüm
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

İletişim

Diğer E-posta
ozkandoganay@gmail.com
E-posta
ozkan.doganay@ege.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.ege.edu.tr/8714
İş Telefonu
+90 232 311 4810
Posta Adresi
ozkandoganay@gmail.com