Bizanslı Kadının Günlük Yaşamından Yansımalar


Maktal Canko D. Y.

Prof. Dr. Nuran Şahin'e Armağan EPIPHANEIA, Zunal O,Polat Y.,Cevizoğlu H,Demir G.G.,Polat G.,Günata G.,Gürbüzer E.,Ayvazoğlu C., Editör, Ege Üniversitesi, İzmir, ss.257-270, 2018

  • Basım Tarihi: 2018
  • Yayınevi: Ege Üniversitesi
  • Basıldığı Şehir: İzmir
  • Sayfa Sayıları: ss.257-270
  • Editörler: Zunal O,Polat Y.,Cevizoğlu H,Demir G.G.,Polat G.,Günata G.,Gürbüzer E.,Ayvazoğlu C., Editör

Özet

Ataerkil Bizans toplumunda ideoloji; kadınları evlerine hapsedip sosyal yaşamdaki en önemli rollerini evlilik ve annelik ile kısıtlayarak, kadınların toplumsal ve kültürel varlıklarını tek bir role ve dar bir alana sınırlandırmak istemiştir. Oysa ki, gerçek yaşamda erkeklerin tüm kısıtlamalarına rağmen kadınlar; eğitimleri ile imparatorlar, yazarlar ve devlet adamları yetiştirerek, festivallere katılıp üretimde bulunarak, dini çatışmalarda ve ayaklanmalarda başrolü oynayarak, çalışma yaşamında bulunup aile bütçelerine katkıda bulunarak toplumun kıyısında değil tam da merkezinde olduklarını kanıtlamışlardır.

Bu çalışmada, çok renkli ve çok katmanlı bir geçmişe sahip olan Anadolu’nun önemli bir zaman dilimine tanıklık etmiş olan Bizans kadınlarının evlilik, annelik, sosyal ve çalışma yaşamı öykülerine dair ayrıntılar incelenecektir.

Anahtar Kelimeler: Bizans kadını, günlük yaşam, evlilik, aile, annelik, çalışma yaşamı