Ekşi Sözlük Postmodern Elektronik Kültür


Creative Commons License

Gürel Ş. E. , Yakın M.

Selçuk İletişim-Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi, vol.4, pp.203-219, 2007 (Other Refereed National Journals)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 4
  • Publication Date: 2007
  • Title of Journal : Selçuk İletişim-Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi
  • Page Numbers: pp.203-219

Abstract

Within this study which has a title of “Sözlük Sourtimes: Postmodern Electronic Culture”, Ekşi Sözlük which presents the ideas of authors -called suser- about some words and concepts by offer-ing the visitors in a certain line as a dictionary is examined. In such manner Ekşi Sözlük, which takes part among the top Turkish web sites, has been explored in details. Then such imaginary formation that brings a new point of view to the definition of dictionary and spontaneous order principle is examined by sampling in the basis of postmodern electronic culture context.

Keywords: Sözlük Sourtimes, Postmodernism, Internet, Culture, Electronic Culture.

Bu çalışma kapsamında, suser olarak adlandırılan yazarların bazı sözcük ve kavramlar üzerine düşüncelerini yazdığı ve bunların sözlük tarzında sıralanarak ziyaretçilere sunulduğu bir İnternet sitesi olan Ekşi Sözlük  konu edilmektedir. Bu bağlamda öncelikli olarak, en çok ziyaret edilen Türkçe siteler arasında yer alan Ekşi Sözlük mercek altına alınmaktadır. Ardından sözlük tanımına alternatif bir bakış açısı getiren ve kendiliğinden düzen esasına göre işleyen söz konusu sanal oluşum, postmodern elektronik kültür bağlamında örneklendirilerek incelenmektedir.

Anahtar kelimeler: Ekşi Sözlük, Postmodernizm, İnternet, Kültür, Elektronik Kültür.