Konfeksiyon Ürünlerinde Kullanılan Düğmeler Ve Performans Testleri


Yıldız E. Z. , Süpüren Mengüç G. , Özdil N. , Pamuk O.

ERASMUS International Academic Research Symposium in Science, Engineering and Architecture, İzmir, Turkey, 5 - 06 April 2019, vol.1, no.1, pp.353-365

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • Volume: 1
  • City: İzmir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.353-365

Abstract

KONFEKSİYON ÜRÜNLERİNDE KULLANILAN DÜĞMELER VE PERFORMANS TESTLERİ2 /  Arş. Gör. Esra Zeynep YILDIZ – Doç. Dr. Gamze SÜPÜREN MENGÜÇ – Prof. Dr. Nilgün ÖZDİL –Prof. Dr. Oktay PAMUK (Ege Üniversitesi, Emel Akın Meslek Yüksekokulu – Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu - Ege Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü- Ege Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü) 

 Giriş Düğmeler, hazır giyim sanayinde kapama gerektiren yerlerde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte, aynı zamanda kullanıldığı eşyalara kattığı estetik değer açısından önemli bir aksesuar görevi de üstlenmektedir. Düğmeler tek veya birden fazla parçadan meydana gelebilmekte, parçalar birbirine lehimleme, perçinleme, kıstırma ve yapıştırma yoluyla bağlanabilmektedir. Düğmeler dikilerek veya çakılarak kumaşa monte edilmektedir. Düğme dikiminde farklı dikiş ve dikim tipleri de kullanılmaktadır. Genellikle 101 dikiş tipi (tek iplikli zincir dikiş) kullanılmaktadır. Ancak gevşek iplik ucu çekildiğinde düğmenin kolay sökülme olasılığının yüksek olması sebebiyle çocuk giysilerinde 301 tipi (çift baskı dikişi) dikişle düğme dikimi yapan makineler tercih edilmektedir. Düğme dikiminde paralel ve çapraz olmak üzere farklı dikim tipleri de kullanılmaktadır. Dolayısıyla seçilen kumaşa bağlı olarak düğmenin rengi, şekli, ağırlığı ve dikim metodu belirlenmektedir.  Düğmelerin performansı mukavemet, renk haslığı, yıkama ve kuru temizleme dayanımı testleri ile belirlenebilmektedir. Düğmelerin kullanım sırasındaki performanslarının belirlenmesi için çeşitli mukavemet testleri bulunmaktadır. Düğme dikişinin sağlamlığı düğme mukavemeti testi ile ölçülmektedir. Bu amaçla kullanılan mukavemet cihazları mevcuttur. Düğmenin kumaşa ne sağlamlıkta bağlandığını gösteren bu testin yanı sıra, düğmenin belirli bir yük altında bekletildikten sonra gösterdiği performans özelliği olan “yorulma testi” ile düğmenin kendi yapısal bozulmasını gösteren “düğme ayağının ayrılma mukavemeti” testi düğmelere uygulanan diğer önemli mekanik dayanım testleridir.  Bu çalışmada düğmelerin tarihsel gelişimi, çeşitleri, düğmelerden beklenen performans özellikleri ve uygulanan kalite kontrol testleri hakkında detaylı olarak bilgi verilmektedir. 

 

                                                          

 Bu çalışma Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje Numarası: 17-TKUAM-002.