Çağdaş Türkiye’nin Simgelerinden Biri Olan Muğla Valisi Lale Aytaman


Creative Commons License

KİŞİ Ş. S.

Muğla Değerleri Sempozyumu, Muğla, Türkiye, 26 Ağustos 2013, ss.414-422

  • Basıldığı Şehir: Muğla
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.414-422

Özet

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk daha 1923 yılında kadınlarımıza ilişkin olarak şunları söylemişti:

“Bir toplum, cinsinden yalnız birinin yeni gerekleri edinmesiyle yetinirse, o toplum yarıdan fazla güçsüzlük içinde kalır… Milletimiz, kuvvetli bir millet olmaya karar vermiştir. Bugünün gereklerinden biri de, kadınlarımızın her hususta yükselmelerini temindir. Bu sebeple kadınlarımız da okumuş ve bilgi sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün tahsil derecelerinden geçeceklerdir. Sonra, kadınlar sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyerek birbirinin yardımcısı ve koruyucusu olacaklardır… Ben, muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönlerde onların üstüne çıkacak nur ve irfanla donanacaklarına asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.”

İşte Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyen modern Türkiye’de aldığı eğitimle kendini en iyi biçimde yetiştirerek çağdaş Türk kadınının en önemli sembollerinden biri haline gelen Lale Aytaman Türkiye’nin ilk kadın valisi olarak 1991’de Muğla’ya atandı ve 4,5 yıl bu görevi sürdürdü. O zaman 81 il arasında Muğla’da bir de kadın valinin bulunması ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinde atılan olumlu bir adım olarak algılanmıştır. Aytaman Muğla’daki valilik görevi sırasında yaşadıklarını “İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl” adlı kitabında anlatmıştır. Lale Aytaman Muğla’da takdir edilen bir vali olmuş ve Muğla’nın gelişimine hizmette bulunmuştur.