İzmir’in İlçelerinde 1939 Sel Felaketi ve Birgi Özelinde Sel Felaketine Karşı Alınan Önlemler


Creative Commons License

KİŞİ Ş. S.

İzmir Araştırmaları Dergisi, no.7, pp.255-274, 2017 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Publication Date: 2017
  • Title of Journal : İzmir Araştırmaları Dergisi
  • Page Numbers: pp.255-274

Abstract

Major natural catastrophes such as floods, earthquakes and fires leave their marks on public memory. In the end of September 1939, flood disaster, which is still remembered, caused by excessive seasonal rainfall in Ödemiş (especially Birgi), Bayindir and Tire districts of Izmir resulted in great economic damage as well as human loss.

In this study, the damage of the 1939 flood disaster in the provinces of Tire and Bayındır, especially Ödemiş’s Birgi, will be discussed in the light of archival documents, the suggestion and the precautions will be taken into consideration to avoid any disaster, especially “Birgi” that caused such great damage again. 

Toplum hafızasında sel, deprem, yangın gibi büyük doğal felaketler silinmeyen izler bırakır. Günümüze kadar unutulmayan 1939 yılı Eylül ayı sonunda İzmir’in Ödemiş (özellikle Birgi), Bayındır ve Tire ilçelerinde, mevsime bağlı aşırı yağan yağmur ve doludan dolayı meydana gelen sel felaketi, insan kaybının yanı sıra ekonomik olarak büyük maddi hasarlara yol açmıştır.

Bu çalışmada, arşiv belgelerinin ışığında 1939 sel felaketinin İzmir’in özellikle Ödemiş’in Birgi beldesi başta olmak üzere Tire ve Bayındır ilçelerinde meydana getirdiği zararları ele alınacak ve bir daha böyle büyük zararlara yol açan felaketin yaşanmaması için “Birgi” özelinde yapılan öneriler ve alınan önlemler gözden geçirilecektir.