Bir Gravür Ustası Stefano della Bella; Üslubu,Yapıtları ve Doğulu İmgesine Yaklaşımı


DAŞCI S.

Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences, cilt.4, ss.1-24, 2007 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 4
  • Basım Tarihi: 2007
  • Dergi Adı: Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences
  • Sayfa Sayıları: ss.1-24

Özet

Stefano della Bella, 17. yüzyılın ünlü İtalyan baskı resim ustalarından biridir. İlk olarak bir kuyumcunun yanında çırak olarak çalışan Della Bella, çok geçmeden ilgisini tamamen gravür sanatına yöneltmiştir. Sanatçı, üretken sanat yaşamının büyük bölümünü Floransa’da çalışarak geçirmiş, aynı zamanda Roma, Paris ve Hollanda’da bulunarak buralarda bir süre çalışmıştır. Sanat kariyerinin başlarında sanatçı, Jacques Callot’nun üslubunun etkisi altındayken, daha sonra Rembrandt’ın baskı resimlerinden oldukça etkilenmiştir. Rembrandt’ın etkisi, Oryantalist figür çalışmalarında da görülmektedir. Della  ella’nın üslubu, Paris ve Hollanda gezilerinin ardından oldukça değişmiştir. Üretken bir sanatçı olan Stefano della Bella geride, sahne için tasarımlar, manzaralar ve savaş sahnelerini konu alan sayısız desen ve gravür bırakmıştır. Sanatçının 1000’in üzerindeki yapıtı bugün dünyanın çeşitli müze ve özel koleksiyonlarında korunmaktadır. 

Stefano della Bella was one of the famous Italian printmaker in 17th century. He was apprenticed to a goldsmith but soon he began to turn his attention entirely towards engraving. He spent the majority of his prolific career working in Florence. He also spent a considerable time in study at Rome and went to Paris and the Netherlands. In the beginning of his artistic career he was under the influence of Jacques Callot’s style but later became enchanted by the Rembrandt’s prints. Rembrandt’s effect is also seen on Della Bella’s Orientalist figure studies. His style changed somewhat when he traveled to Paris and the Netherlands. He was a productive printmaker and left very numerous drawings and engravings about theatrical designs, landscapes and battle scenes. His productions over 1000 separate pieces are now in different museums and private collections all over the world.