Expectations from Baby Clothing in Terms of Wear Comfort


Creative Commons License

Yılmaz E.

Turkish Journal of Fashion Design and Management, vol.3, no.2, pp.69-78, 2021 (International Refereed University Journal)

  • Publication Type: Article / Review
  • Volume: 3 Issue: 2
  • Publication Date: 2021
  • Title of Journal : Turkish Journal of Fashion Design and Management
  • Page Numbers: pp.69-78

Abstract

The first years of the child that is also called infancy are the cornerstones of the development of the child. Infancy is of great importance because the baby acquires the basic knowledge and skills in these early years. Activities are very important in the development of the baby. It is also very important to ensure the child wears comfortable clothes which are made of fabrics that will not harm the child's sensitive skin and which allow the child to move freely and to feel comfortable. Additionally, clothing affects the mental health as well as the physical health of the child. Suitable and comfortable clothes worn by the child during the game facilitate the movement of muscles and bones, contribute to the development of the child's feeling of confidence, and make the child more active and happy. Since the baby and children's clothes are purchased by parents, it is very important for every parent to have knowledge of the importance of wearing comfort and to make a purchasing choice for their babies and children in this direction. In this study, by emphasizing the parameters such as functionality, fabric raw material, and fabric texture that affect the wearing comfort in baby clothes, and suggestions were made about the points to be considered in baby clothes preferences.

Çocuğun bebeklik denilen ilk yılları onun gelişiminin temel taşlarını oluşturmaktadır. Temel bilgi ve becerilerin bu erken gelişim yıllarında kazanılması nedeniyle bebeklik çağı büyük önem taşımaktadır. Bebeğin gelişiminde yapacağı aktivitelerin önemi büyüktür. Bu aktiviteler esnasında çocuğun özgürce hareket edebilmesi ve kendini konforlu hissedebilmesi için giydiği giysilerin rahatlığı ve hassas cildine zarar vermeyecek kumaşlardan üretilmiş olması çok önemlidir. Ayrıca giyim, çocukta beden sağlığı kadar ruh sağlığını da etkilemektedir. Oyun sırasında çocuğa giydirilen vücuda uygun ve rahat giysiler kas ve kemiklerin hareketini kolaylaştırarak çocukta güven duygusunun gelişimine katkıda bulunmakta, çocuğun daha hareketli ve mutlu olmasını sağlamaktadır. Bebek ve çocuk giysileri ebeveynler tarafından satın alındığı için, her anne babanın giyim konforunun önemi hakkında bilgi sahibi olması, bebek ve çocukları için bu yönde satın alma tercihi yapmaları çok önemlidir. Bu çalışmada bebek giysilerinde giyim konforunu etkileyen işlevsellik, kumaş hammaddesi ve kumaş dokusu gibi parametreler üzerinde durularak, bebek giysi tercihlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.