INVESTIGATION OF THE PHYSICAL PROPERTIES OF POLYLACTIC ACID (PLA) BASED MELTBLOWN NONWOVENS FOR AGRICULTURAL APPLICATIONS


Creative Commons License

Duran D. , Aktekeli Yılmaz H.

Mugla Journal of Science and Technology, vol.5, no.2, pp.97-109, 2019 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 5 Issue: 2
  • Publication Date: 2019
  • Doi Number: 10.22531/muglajsci.587739
  • Title of Journal : Mugla Journal of Science and Technology
  • Page Numbers: pp.97-109

Abstract

In this paper, a preliminary research was conducted to investigate some physical properties of PLA based meltblown nonwovens for agricultural applications. Air permeability, thickness, basis weight, biodegradability and fiber diameter properties of the samples were investigated. PLA based nonwovens that are suitable to be used without damaging the environment were obtained. Such bioplastic nonwovens can be used in various agricultural applications. The samples obtained in this research provided suitable air permeability, thickness and basis weight values for use in agricultural textiles, while being biologically degradable in ecological conditions in natural environments. Bioplastic meltblown nonwoven of 5.8-10.5 μm were obtained in this research.

The results of the research presented in this paper will be used for the selection of a specific agricultural application and thus extensive research will be conducted for product development of the selected product type.

Bu çalışmada PLA bazlı meltblown dokusuz yüzeylerin tarımsal uygulamalar için fiziksel özelliklerinin araştırılması için bir ön araştırma yapılmıştır. Numunelerin hava geçirgenliği, kalınlık, gramaj, biyobozunurluk ve elyaf çapı özellikleri incelenmiştir. Çevreye zarar vermeden kullanılmaya uygun PLA bazlı dokusuz yüzeyler elde edilmiştir. Bu tür biyoplastik dokusuz yüzeyler çeşitli tarımsal uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu araştırmada elde edilen numuneler doğal ortamlarda ekolojik koşullarda biyolojik olarak parçalanırken, tarım tekstillerinde kullanım için uygun hava geçirgenliği, kalınlık ve gramaj değerleri sağlamıştır. Bu araştırmada 5.8-10.5 μm'lik dokuma olmayan biyoplastik meltblown yüzeyler elde edilmiştir.

Bu makalede sunulan araştırmanın sonuçları, belirli bir tarımsal uygulamanın seçiminde kullanılacak ve böylece seçilen ürün türünde ürün geliştirme için kapsamlı bir araştırma yapılacaktır.